Denemeler

Muhabbet ve Teselli

Duvarlar, eşyalar, kaldırımlar… Çeşitli renklere boyanmış atom yığınları…

Ve bir keşmekeş…

Ölmek üzere doğulan bir kafeste olduğunun farkına varıyorsun. Eyvah!

Ötelerin ötesinde olduğunu anlıyorsun: İlim, idrak, tasavvur ve hayâlin, hakkında en ufak bir intibaya dahi sahip olamayacağı sevgilinin… Ulaşman, uzanman, kavuşman imkânsız! Ölümü beklemekten gayrı hiçbir çaren yok! Ve ruhun daralıyor.

Teselli arıyorsun. Tepesinde kavurucu güneş, uçsuz bucaksız çöllerin ortasında, yakıcı kumların üstünde, yalın ayaklarla Leylâ’sını arayan Mecnûn misâli âvâre dolaşırken… Sevgilinin bir nişan lütfettiğini idrak ediyorsun: “Göklere ve yere sığmam, mü’min kulumun kalbine sığarım!”

* * *

Dostlarla buluşacaktık. Heyecan kuşatmıştı benliğimi. Nasıl uykuya dalacaktım! Gelecek miydi o mübarek sabah!

* * *

Âlimler meclisinde bir sual atılmış ortaya: Duaların kabul edileceği ânı bilseydiniz ne isterdiniz? “Sohbet-i sâlihîn isterim!” buyurmuş Ubeydullah-ı Ahrâr* hazretleri.

“Günül ehliysen, gönül kâbesini tavaf et! Ve zinhâr incitme…” diyor hazret-i Mevlânâ.

Nice şiirler terennüm edilmiş, ne menkıbeler derç edilmiş o mübarek gönüller hakkında…

* * *

Ve buluştuk gönül dostlarıyla! Hangi birinin güzel simasına bakacağımı şaşırdım. Dünyada cennet bahçesinde gibi hissediyordum.

Ah! Nasıl geçti o demler! Vedalaşmak ne de acıttı. Bir defacık daha bakabilseydim o okşayıcı tebessümlere…

* * *

Ömrünü ilme, kitap yazmaya vakfeden Mübarekler* geldi aklıma. Bilmezler miydi sevgiliden ayrı geçen dünya hayatının kalbe düşürdüğü ateşi, gönül sohbetleriyle serinletmesini! Ne büyük fedakârlık. Ne muazzam sabır! Ödenebilir mi hakları!

Her babayiğidin harcı değil; “Karanlıklarda kalmasın, iman ve muhabbet meşalesi gibi aydınlansın!” diye firâkın âteşîn gömleğini giyip kitaplar arasında geçirmek dakikaları. Yıllarca…

* * *

Yâ Rabbi! Muhabbetini yerleştirdiğin gönüllerden ayırma! Biz karanlıklarda kalmayalım diye ömürlerini feda eden dostlarını şefaatçi eyle bizlere!

  • Rahmetullahi aleyh
  • Mesnevî-i Şerif’teki ilgili şiirinin orijinaline şu linkten ulaşabilirsiniz: Link